• Zasady rekrutacji do klasy I
          w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Złotowie

rok szkolny 2024/2025

Do klasy pierwszej zapraszamy wszystkie dzieci siedmioletnie, które obecnie uczęszczają do przedszkola oraz wszystkie chętne dzieci sześcioletnie.

NABÓR DO SZKOŁY OBWODOWEJ

Rodzice dzieci zamieszkałych w obwodzie danej szkoły podstawowej w terminie od 13 marca do 26 kwietnia 2024 r. mogą potwierdzić wolę uczęszczania do szkoły obwodowej swojego dziecka poprzez złożenie wypełnionego i podpisanego zgłoszenia u dyrektora szkoły. Złożenie zgłoszenia jest potwierdzeniem woli uczęszczania dziecka do szkoły obwodowej. Zgłoszenie można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej szkoły lub u dyrektora szkoły.

Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym

13 marca 2024 r. rozpocznie się rekrutacja do Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Złotowie.
          Rodzice mają czas na złożenie wniosków do 26 kwietna 2023 r.

Obowiązek szkolny

W roku szkolnym 2024/2025 spełnianie obowiązku szkolnego rozpoczynają dzieci:

• urodzone w roku 2017,
          • urodzone w roku 2018 – na wniosek rodziców, jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

Zasady rekrutacji

Do klasy pierwszej szkoły podstawowej przyjmuje się z urzędu dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły na podstawie zgłoszenia rodziców.

1. Obwód szkoły został określony w Uchwale nr VII/41/19 Rady Gminy Lubawa z dnia 30 maja 2019 r. w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych oraz określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Lubawa, a także inne organy, od dnia 1września 2019r. Do obwodu szkoły należą miejscowości: Czerlin, Lubstyn, Lubstynek, Napromek, Złotowo.
          2. Na wniosek rodziców dziecko zamieszkałe poza obwodem może zostać przyjęte do pierwszej klasy, biorąc udział w postępowaniu rekrutacyjnym jedynie w przypadku, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami.

Postępowanie rekrutacyjne

1. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły.
          2. Dyrektor wyznacza przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
          3. Do zadań komisji rekrutacyjnej należy:
            1. ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego ,
            2. podanie do publicznej wiadomości, w porządku alfabetycznym listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych w formie listy zawierającej imiona i nazwisko,
            3. w przypadku mniejszej liczby kandydatów na liście przyjętych podaje się liczbę wolnych miejsc,
            4. sporządzenie protokołu postepowania rekrutacyjnego.

Dzieci niebędące obywatelami polskimi

Dzieci niebędące obywatelami polskimi przyjmowane są do szkoły na warunkach i w trybie dotyczącym obywateli polskich.

Odroczenia

1. W przypadkach uzasadnionych ważnymi przyczynami, rozpoczęcie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego może zostać odroczone.
          2. Decyzję w sprawie odroczenia podejmuje dyrektor szkoły, wyłącznie dla dziecka zamieszkałego w obwodzie szkoły.
          3. W celu podjęcia decyzji dyrektor zasięga opinii poradni psychologiczno- pedagogicznej.

Zapisy

1. Do dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły zobowiązani są jego rodzice lub prawni opiekunowie.
          2. Zgłoszenia dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej polega na:
            1. pobraniu ze strony internetowej szkoły lub z sekretariatu szkoły zgłoszenia lub wniosku zapisu do klasy pierwszej,
            2. wypełnieniu, podpisaniu i złożeniu zgłoszenia/ wniosku w sekretariacie szkoły lub wysłanie na adres e-mail:

Przepisy końcowe

1. Dzień podania do publicznej wiadomości listy, jest określony w formie adnotacji umieszczonej na tej liście, opatrzonej podpisem przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
          2. W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzice kandydata mogą wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do pierwszej klasy .
          3. Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia rodziców z wnioskiem, o którym mowa w ust. 2). Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia.
          4. Rodzice kandydata mogą wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
          5. Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.
          6. Jeżeli po przeprowadzeniu postepowania rekrutacyjnego szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor szkoły przeprowadza postepowanie uzupełniające.

Justyna Kwiatkowska