• Logopeda

• ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE

Celem zajęć jest korygowanie wad wymowy, usprawnianie narządów mowy oraz zwiększanie kompetencji językowych uczniów.

W ramach terapii logopedycznej dzieci wykonują liczne ćwiczenia, mające na celu eliminowanie zaburzeń mowy i wad wymowy. Są to m.in. ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, głosowe, rozwijające pamięć, analizę i syntezę wzrokowo-słuchową. Ważnym ćwiczeniem jest usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych, czyli języka, warg, podniebienia miękkiego, policzków.

Zajęcia logopedyczne mają na celu także wzbogacanie słownika dzieci, umiejętności budowania swobodnej wypowiedzi pełnymi zdaniami, w poprawnej formie gramatycznej, ćwiczenie dykcji i płynnej wymowy.

DRODZY RODZICE, PAMIĘTAJCIE

Rozwój mowy nie przebiega u wszystkich dzieci jednakowo, u jednych szybciej, u innych wolniej. Niejednakowa jest też kolejność przyswajania sobie przez dziecko poszczególnych głosek. Stopień rozwoju mowy zależy od wpływu środowiska oraz od psychofizycznego rozwoju dziecka.

A jeśli mowa Waszego dziecka wzbudza w Was obawy i wątpliwości – zgłoście się do logopedy!

Sami też możecie pomóc dziecku w rozwoju prawidłowej mowy:

- rozmawiając z Nim jak najwięcej, czytając książki i opowiadając bajki – nie pozwólcie, by głównym źródłem poznawania mowy był język reklam i telewizji

- używając w rozmowach prawidłowych form gramatycznych i stylistycznych

- unikając języka dziecinnego (spieszczania) w trakcie rozmowy z dzieckiem

- dbając o Jego słuch, prawidłowy zgryz i nie zaniedbując przewlekłych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych

- wspierając logopedę w procesie terapeutycznym

Zapraszam Rodziców

Zawsze wtedy, kiedy chcą podzielić się ważnymi informacjami o swoich dzieciach, gdy mają wątpliwości dotyczące pracy nad mową z dzieckiem w domu, gdy chcą uzyskać informacje dotyczące postępów w terapii dziecka.