• Charakterystyka szkoły

        • Położenie szkoły

          Wieś Złotowo założona została w latach 1324-1349.Leży obecnie w gm. Lubawa, powiat iławski, woj. warmińsko-mazurskie w pięknej okolicy w pobliżu Grunwaldu w otulinie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich. Jest to typowa wieś rolnicza, liczy 562 mieszkańców (dane z 2010 roku) .

          Dzięki inicjatywie mieszkańców i ich aktywnemu udziałowi w budowie szkoły w 1996 roku został oddany do użytku nowy budynek szkoły.

          Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Złotowie kształci uczniów w ośmiu oddziałach szkoły podstawowej oraz w trzech oddziałach przedszkolnych. Młodzież szkolna dojeżdża z terenu sześciu wsi: Lubstyna, Lubstynka, Napromka, Czerlina, Omula i Jagodzin.

           

          Świetlica środowiskowa

          Na terenie szkoły działa świetlica środowiskowa Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubawie dla dzieci naszej wsi Złotowo. Świetlica jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 16.00. 

          To miejsce, gdzie mile spędzają czas uczniowie po szkole. Odrabiają lekcje, grają w gry planszowe i inne, rysują i malują. Wszystko pod okiem Pani Anny Ikier, która prowadzi świetlicę od wielu lat. 

          W tym miejscu odbywają się też spotkania Klubu Seniora i okolicznościowe wydarzenia.

          Sport w szkole

          Szkoła oprócz sukcesów edukacyjnych znana jest z osiągnięć sportowych. Młodzież szkolna może poszczycić się sukcesami na szczeblu gminy, powiatu, województwa i kraju (udział w mistrzostwach Polski) oraz międzynarodowym. Do głównych dyscyplin uprawianych w naszej szkole należą: szachy, tenis stołowy, lekkoatletyka i piłka ręczna.

          Koło Caritas

          W szkole działa Szkolne Koło Caritasu , a członkowie biorą czynny udział w zbiórkach pieniężnych na cele charytatywne. Prowadzona jest w szkole profilaktyka z zakresu uzależnień. Przeszkoleni nauczyciele prowadzą programy profilaktyczne „Spójrz inaczej”, „Program Domowych Detektywów Jaś i Małgosia na tropie”,program profilaktyczny "Siedem kroków" oraz inne.

          Współpraca ze środowiskiem

          Młodzież szkolna razem z nauczycielami bierze udział w zbiórce eksponatów do tworzonej w szkole Izbie Tradycji Regionalnej. Działalność szkoły oparta jest na współpracy z Komitetem Rodzicielskim, Radą Sołecką, Księdzem Proboszczem, OSP i innymi organizacjami, osobami i instytucjami lokalnymi. Szkoła razem z Komitetem Rodzicielskim organizuje różne imprezy dochodowe, a zgromadzone środki finansowe przeznaczyła na zakup min. kserokopiarki, komputera na potrzeby kancelarii szkoły, aparatury nagłaśniającej, sprzętu radiowego, książek do biblioteki szkolnej, pomoc dla dzieci najbiedniejszych.

          Szkoła Podstawowa w Złotowie jest szkołą otwartą na środowisko. Korzysta z niej nie tylko młodzież szkolna, rodzice, osoby w starszym wieku jak również młodzież pozaszkolna.

          Działalność charytatywna szkoły

          cyklicznie:

          *  organizacja spotkania wigilijnego dla osób starszych i samotnych mieszkających w obwodzie naszej szkoły (zbieramy fundusze na organizację spotkania podczas dyskotek szkolnych i od pozyskanych sponsorów, roznosimy zaproszenia, przygotowujemy poczęstunek, dbamy o piękny wygląd stołów, samodzielnie wykonujemy kartki świąteczne dla gości, wystawiamy sztukę o tematyce bożonarodzeniowej);

          *    w styczniu przyłączamy się do Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;

          * na przełomie października i listopada bierzemy udział w akcji „Góra Grosza”, której patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej;

          *      w okresie wielkiego postu Szkolne Koło Caritas organizuje zbiórkę wspierającą działalność Caritas pod hasłem „Jałmużna Wielkopostna”;

          * przez cały rok prowadzona jest zbiórka plastikowych nakrętek, które przekazujemy na rzecz osób potrzebujących.

          akcje:

           

          ü  zbiórkę pieniędzy na leczenie Wiktora Pastalskiego z Lubawy (chłopiec cierpiał na neuroblastomę – chorobę nowotworową). Zorganizowaliśmy dyskotekę, w czasie której sprzedawaliśmy frytki i napoje. Dochód z niej w całości przeznaczyliśmy na leczenie chłopca. Zbieraliśmy również pieniądze pod kościałem i w szkole podczas przerw.

          ü  uczestnictwo w akcji „Nie bójmy się pomagać”, polegające na przeprowadzeniu w szkole i w środowisku lokalnym zbiórki pieniędzy oraz najbardziej potrzebnych rzeczy dla dwojga uczniów Szkoły Podstawowej im ks. Jana Twardowskiego w Sokolnikach, których domy zostały zniszczone podczas powodzi. Ze zgromadzonych funduszy zakupiłyśmy: odzież, łóżko, biurko z krzesłem oraz słodycze i środki czystości.

          ü  zbiórkę słodyczy, zabawek środków czystości i pieniędzy na rzecz Domu Dziecka w Olsztynku;

          ü  Samorząd Uczniowski wspólnie z Kołem Caritas zorganizował zbiórkę pieniędzy, karmy i koców na rzecz Schroniska dla Zwierząt w Iławie. Następnie przedstawiciele uczniów wraz z opiekunką Samorządu Uczniowskiego pojechali do schroniska i na ręce pani dyrektor przekazali 586,67zł, ponad 60 kg karmy dla zwierząt i koce;

          ü  zbiórkę żywności dla zwierząt leśnych

          Konkursy cykliczne organizowane w szkole

          ü  szkolne eliminacje do przedmiotowych konkursów kuratoryjnych;

          ü  Szkolny Konkurs Tabliczki Mnożenia;

          ü  Konkurs Latawcowy;

          ü  szkolny konkurs recytatorski pod nazwą „Święto Poezji”;

          ü  Turniej Mitologiczny;

          ü  „Poliglota”;

          ü  konkurs na świąteczny wystrój klasy;

          ü  konkursy plastyczne;