• Projekty realizowane w szkole

• M_C_E.doc

• Projekt ekologiczny – Zielona Flaga

Nasze działania realizowaliśmy zgodnie z metodologią Siedmiu Kroków.

• Najpierw powołaliśmy lokalny Eko-Komitet (tzw. grupę roboczą). W skład Eko- komitetu weszli uczniowie (Paulina Fafińska, Paweł Chołaściński, Oliwia Zabłotna, Wiktoria Depczyńska, Paulina Janicka, Marta Miesikowska, Wojciech Malinowski), rodzice ( Agnieszka Wiśniewska, Beata Zielińska, Sylwia Turulska) i nauczyciele (Barbara Aleksandrowicz, Justyna Kwiatkowska, Elżbieta Lewalska).  W sumie 13 stałych członków, którzy brali udział w większości spotkań. Jednak, gdy była potrzeba skład komitetu zwiększał się o nowych uczniów, ich rodziców, nauczycieli, obsługę i przedstawicieli społeczności lokalnej.

Drugim zadaniem było przeprowadzenie audytu ekologicznego (na początku i końcu działań). Uczniowie, którzy przeprowadzili audyt wskazali, jakie są słabe punkty w szkole pod względem ekologicznym. Wybrali tematy przewodnie działań: bioróżnorodność i zielone tereny przyszkolne. Pod okiem wychowawczyń opracowali nową szatę graficzną kodeksu ekologicznego. Zachęcili starszych kolegów do wykonania budek lęgowych, karmników, domków dla owadów i ukazania własnych pomysłów na zagospodarowanie otoczenia szkoły.

W maju zaczęliśmy sadzenie roślin ozdobnych i budowę ścieżki zmysłów. Potrzebne materiały otrzymaliśmy bezinteresownie. Szkielet ścieżki wykonali dwaj ojcowie, a nad jej ukończeniem czuwali członkowie Eko-komitetu. Z miejscowego tartaku otrzymaliśmy materiał na ławki i stoły, a od zaprzyjaźnionego ze szkołą stolarza materiał na "ścieżkę zmysłów". Piasek i kamienie podarował nam dziadek jednego przedszkolaka, a szyszki przyniosły dzieci.

Obok placu zabaw nauczyciele wykonali grę w klasy. Na terenie przyszkolnym został umieszczony kompostownik i donice wykonane przez ojców naszych uczniów. Wspólnie zrobiliśmy klomb przed szkołą.

W ramach projektu odbyła się wycieczka rowerowa na Dylewską Górę i do Lubstynka. Pojechaliśmy do Jerzwałdu, gdzie odbyły się zajęcia na ścieżce dydaktycznej i w siedzibie parku. Realizując projekt poznaliśmy wiele ekosystemów.

Szkoła znajduje się w otulinie parku krajobrazowego, co sprzyja poznawaniu różnorodności biologicznej Wzgórz Dylewskich.

W klasach I-III realizowany jest program "Pola tętniące życiem" mówiący o bioróżnorodności na terenach wiejskich. Przystąpiliśmy do programu "Szkoła na pTAK" i OTOP.

W naszej działalności wspierali nas kierownik OCEE, pracownicy Zespołu Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich i Nadleśnictwa Olsztynek.

Serdzecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do do zdobycia Zielonej Flagi: Grzegorzowi Wierzbowskiemu, Kazimierzowi Banackiemu, Kazimierzowi Marszelewskiemu, Jackowi Licznerskiemu, Adamowi Wiśniewskiemu, Andrzejowi Zielińskiemu, Zbigniewowi Depczyńskiemu.

• Zdjęcia z realizaci projektu są w galerii.