Zmiana dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno- wychowawczych - Zarządzenie nr 2/2020 z dnia 05.05.2020r.
WYSTAWA PLAKATÓW #zostanwdomu
Uczniowie klasy V w ramach lekcji języka polskiego rozmawiali niedawno na temat plakatów społecznych. Są one bardzo często wykorzystywane przy okazji przeróżnych akcji, działań społecznych. Piątoklasiści spróbowali swoich sił i stworzyli własne plakaty z hasłem przewodnim, które towarzyszy nam wszystkim w obecnej sytaucji - #zostanwdomu.
8
Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu
22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi, który w szczególny sposób świętowany jest przez organizacje
i stowarzyszenia ekologiczne. Głównym tematem tegorocznych obchodów były zmiany klimatu.
Również uczniowie naszej szkoły w szczególny sposób uczcili ten dzień. Uczniowie koła biologicznego uczestniczyli w warsztatach online organizowanych przez Ministerstwo Klimatu, w trakcie których m.in. brali udział wideo czacie z Panem Michałem Kurtyką, ministrem klimatu. Pan minister zwięźle i rzeczowo odpowiadał na zadawane pytania, co pozwoliło na poszerzenie wiedzy dotyczącej zagadnień związanych z ochroną środowiska.
Zdalne nauczanie
Minął miesiąc zdalnej nauki. Uczniowie naszej szkoły świetnie potrafią odnaleźć się w nowej, chociaż trudnej dla wszystkich sytuacji. Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie zgodnie przyznają, że tęsknią za tradycyjną formą nauki, oraz za swimi kolegami, koleżankami, a także za nauczycielami.
5
Harmonogram egzaminów i rekrutacji – nowe rozwiązania w związku z czasowym ograniczeniem funkcjonowania szkół i placówek
W związku z przedłużeniem kształcenia na odległość w szkołach i placówkach oświatowych, a także przesunięciu terminu egzaminów – zmienione zostały przepisy dotyczące m.in. harmonogramu egzaminów, rekrutacji, zadań dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz zespołów egzaminacyjnych. Dziś, 10 kwietnia Minister Edukacji Narodowej podpisał rozporządzenie w tej sprawie.
HARMONOGRAM EGZAMINÓW
W roku szkolnym 2019/2020 Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej otrzymał upoważnienie do zmiany harmonogramu przeprowadzania egzaminów zewnętrznych. Komunikat w tej sprawie zostanie ogłoszony nie później niż na 21 dni przed pierwszym dniem przeprowadzania danego egzaminu. Jednocześnie zostają utrzymane w mocy wszystkie rozpoczęte już czynności dotyczące organizacji i przeprowadzania danego egzaminu zewnętrznego.
Podstawa prawna:
Rozporzadzenie_MEN_z_10_kwietnia_2020_r_w_sprawie_szczegolnych_rozwiazan_w_okresie_czasowego_ogr.pdf
Więcej na stronie:
https://www.gov.pl/web/edukacja/harmonogram-egzaminow-i-rekrutacji--nowe-rozwiazania
Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach przedłużone do 26 kwietnia br.
Do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty – to przepis ujęty w podpisanym dziś, 9 kwietnia br. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.
Podstawa prawna:
Rozporzadzenie_Ministra_Edukacji_Narodowej_z_9_kwietnia_2020_r.pdf
Rozporzadzenie_Ministra_Edukacji_Narodowej_z_9_kwietnia_2020_r_-_uzasadnienie.pdf
Wiosenna przerwa świąteczna - informacja MEN
Informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.
Natomiast przedszkola, jako placówki nieferyjne, do 10 kwietnia br. prowadzą swoją działalność z dziećmi zgodnie z przepisami prawa o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.
Podstawy prawne:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U.z 2017 r. poz. 1603 z późn. zm.) - § 3 ust.1 pkt 3.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 z późn. zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświatyw związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.).
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Książki w sieci
W obecnej sytuacji wszystkie biblioteki w naszym kraju są zamknięte. Pewnie wielu może pochwalić się domową biblioteczką, ale nie każdy… Nie oznacza to jednak, że nie mamy dostępu do literatury, audiobooków. Na szczęście jest wiele miejsc w Internecie, dzięki którym nie musimy odkładać czytania i słuchania na potem. Z łatwością możemy znaleźć w sieci strony i inne darmowe (lub prawie darmowe) źródła. Na stronie internetowej „Biblioteki w Szkole” opublikowano zestawienie takich miejsc. Zachęcamy do zapoznania się z tą ogromną ofertą szczególnie uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty, ale nie tylko. Wierzymy, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie.
Wejdź na https://biblioteka.pl/artykul/Darmowe-ksiazki-w-internecie/9587 i częstuj się pomysłami.
REKRUTACJA ONLINE
Szanowni Państwo,
w związku z zawieszeniem zajęć w szkole, z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, utrudnione jest składanie wniosków o przyjęcie dzieci do oddziałów przedszkolnych oraz do klasy 1.
Aby umożliwić Państwu zapisanie dziecka do szkoły lub przedszkola podjęliśmy decyzję o rekrutacji elektronicznej. Proszę o przesyłanie wypełnionych wniosków na adres e-mail szkoły: szkola_zlotowo@poczta.onet.pl . Termin został przedłużony do 15 maja 2020 roku.
Takie rozwiązanie pozwoli Państwu uniknąć wychodzenia z domu w celu dostarczenia dokumentów oraz nie będzie wymagało kontaktu z pracownikami szkoły. Ma to na celu ograniczenia niebezpieczeństwa zarażenia się koronawirusem COVID19.
Dyrektor szkoły
Justyna Kwiatkowska
Wnioski do pobrania:
wniosek_o_przyjecie_do_oddzialu_przedszkolego(1).doc
Komunikat w sprawie materiałów do ćwiczeń przed egzaminem ósmoklasisty
Informuję, że na stronie: https://www.oke.lomza.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1584:2020-03-16-07-56-47&catid=26:organizacja zamieszczane są zestawy zadań powtórkowych przed egzaminem ósmoklasisty.
Zachęcam wszystkich uczniów klasy ósmej do zapoznania się z zamieszczonymi materiałami.
dyrektor szkoły
WAŻNE - odwołanie zajęć w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Złotowie
Informacja Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Złotowie z dnia 11.03.2020r.
Decyzją Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11.03.2020 roku od jutra, tj. 12.03.2020 roku,
do 25.03.2020 roku zajęcia zostaną zawieszone. Uczniowie nie przychodzą do przedszkola
i szkoły.Czwartek i piątek (12 i 13.03.2020) to okres przejściowy. W okresie przejściowym
w przedszkolu i szkole nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczne, a jedynie zajęcia opiekuńcze dla dzieci, które potrzebują w tych dniach opieki (w godzinach 8.00-13.00). W tych dniach dowożenie rano wg planu, powrót jednym kursem o godz. 13.00.W załączeniu przekazuję komunikat MEN – proszę o uważne zapoznanie się z jego treścią
Dyrektor Szkoły
mgr Justyna Kwiatkowska
Gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W piątek 06.02.2020 odbyły się w naszej szkole gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele pw. św. Barbary w Złotowie. Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy VIII oraz prelekcja pt. „Lekcja historii: Doły śmierci–przywracanie pamięci” wygłoszona przez panią Dorotę Kanię, redaktor naczelną telewizji Republika. Pani dyrektor Justyna Kwiatkowska powitała wszystkich zebranych i zaprosiła do odśpiewania Hymnu Narodowego. Uczniowie klasy VIII przybliżyli zgromadzonym kim byli Żołnierze Wyklęci, jakimi wartościami kierowali się w życiu i jaką ofiarę ponieśli dla ojczyzny. Józef Franczak – „Lalek”, Stanisław Sojczyński „Warszyc”, Łukasz Ciepliński „Pług”, Hieronim Dekutowski „Zapora”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Danuta Siedzikówna „Inka”, Witold Pilecki „Druh”, August Emil Fieldorf „Nil” to ci którzy na zawsze mieli być wyklęci z historii Polski i z pamięci Polaków. Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski, pan Sławomir Sadowski przypomniał zebranym że, za walkę o wolną i niepodległą Polskę Niezłomni zapłacili najwyższą cenę. Wójt Gminy Lubawa pan Tomasz Ewertowski wspomniał o okrutnych torturach jakich doświadczyli Niezłomni zanim zostali zamordowani i zakopani w nieznanych miejscach – tak, aby wykreślono ich z kart historii. Pani redaktor telewizji Republika przedstawiła historię Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych oraz opowiedziała o tym, w jaki sposób dziś przywracana jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali wiersze i piosenki poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Akademię przygotował nauczyciel historii pan Robert Faras a scenografie pani Karolina Pokojska.
Dzień otwarty dla rdziców
Dnia 10.03.2020r. (wtorek) w godz. 16.00 - 17.00 zapraszam rodziców na spotkanie z nauczycielami przedmiotów.
Dyrektor szkoły
REKRUTACJA TRWA
Co musisz wiedzieć o koronawirusie
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
ZALECENIA
Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj.
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
Chroń siebie i innych przed zachorowaniem
Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:
– z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,
lub
– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, m.in. z „Komunikatem dla podróżujących”, „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV MEDYCZNE”oraz „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV W PODRÓŻY LOTNICZEJ ”.
Maseczki
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2
Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.
Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.
Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.
Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
Rekomendacje Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Złotowie
w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach
przypadkami zachorowań na koronawirusaRodzicu,
- porozmawiaj z dzieckiem na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny,
w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania; - nie posyłaj przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły;
- jeżeli dziecko i rodzice nie mieli kontaktu z osobą chorą, nie ma powodu do obaw;
- nie wyjeżdżaj na wycieczki do krajów, w których wykryto ogniska koronawirusa;
- jeżeli dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne bezzwłocznie powiadom najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego;
- rodzicom dziecka do 8. roku życia w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia, przedszkola lub szkoły należy mu się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych
z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368); - sprawdzaj na bieżąco komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.
- Kontakt do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej – Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Iławie,
Od poniedziałku do piątku 7:25-15:00 - 896490426, 896490420
Po godzinie 15:00 oraz weekendy i święta - 661121311, 605857299- W przypadku dodatkowych wątpliwości zadzwoń na infolinię Ministerstwa Zdrowia lub poinformuj o jej działaniu innych – tel. 800 190 590 (czynna całodobowo).
- Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie oraz https://gis.gov.pl/
- porozmawiaj z dzieckiem na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny,
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
- 2
Każdy z nas na co dzień powinien posługiwać się poprawną polszczyzną. Często jednak o tym zapominamy – używamy mnóstwa zapożyczeń (szczególnie z języka angielskiego), a nawet – niestety – wulgaryzmów. Poza tym robimy dużo błędów językowych. Nie zwracamy uwagi na interpunkcję czy tzw. ogonki.
Jest jednak takie święto - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - które obchodzimy 21 lutego i które jest dla nas pewnego rodzaju przypomnieniem. Dbajmy o nasz język! Jest on przecież częścią naszej kultury i tożsamości narodowej.
Z tej okazji uczniowie klasy VII przygotowali happening. Był marsz, plakaty, ulotki i dużo śmiechu.
"Piotruś i Wilk"
W lutym uczniowie kl. 0-III wybrali się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Lubawie, aby obejrzeć przedstawienie teatralne pt. „Piotruś i Wilk”. Spektakl opowiadał o grupie przyjaciół: Piotrusiu, Kaczuszce i Kotce, którzy musieli stawić czoło groźnemu wilkowi. Po raz kolejny udowodniono, że przyjaźń, odwaga i praca zespołowa to wartości nadrzędne, dzięki którym można przetrwać trudne chwile. Mogliśmy również posłuchać brzmienia instrumentów klasycznych, które naśladowały dźwięki wydawane przez zwierzęta.
Przedstawienie bardzo podobało się naszym uczniom, bowiem aktywnie w nim uczestniczyli i żywiołowo przeżywali przygody głównych bohaterów.9
Dziuple i ich mieszkańcy
Zima to idealny czas na naukę o zwyczajach mieszkaniowych dziuplaków, czyli zwierząt zakładających swoje gniazda w dziuplach, szczelinach czy wnękach stworzonych przez dzięcioły. Przekonali się o tym najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klas I-III. W czwartek 13.02.2020 roku naszym gościem była pani Alina Rodziewicz, kierownik zespołu ds. dydaktycznych w Zespole Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich z siedzibą w Jerzwałdzie. Z przeprowadzonych przez nią zajęć nasi uczniowie dowiedzieli się jakie gatunki ptaków z rodziny dzięciołowatych zamieszkują na terenie Polski i jakie inne dziuplaki możemy spotkać w naszych lasach. Dzieci poznały też budowę dziupli i różne ich rodzaje. Spotkanie było wstępem do konkursu plastycznego pt. “Dziuple i ich mieszkańcy” organizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich z siedzibą w Jerzwałdzie.
120
Archiwum Aktualności