Niedawno mieliśmy okazję przekonać się, ile wiemy na temat zdrowego odżywiania. W czwartek - 5 kwietnia 2018 roku - do naszej szkoły przyjechała pani dietetyk z Przetwórni Owoców i Warzyw w Lubawie, która w ramach „Programu dla Szkół” przeprowadziła bardzo ciekawe warsztaty. Uczniowie poznali piramidę żywieniową i jej poszczególne „warstwy”. Okazało się, że – zarówno Ci młodsi, jak i starsi uczniowie – dobrze wiedzą, czego należy unikać, by zdrowo się odżywiać. To przede wszystkim cukier, sól, tłuszcze zwierzęce, napoje gazowane, żywność przetworzona. Pani dietetyk przedstawiła nam kilka bardzo istotnych zasad „na u”: umiar, uregulowanie, urozmaicenie, unikanie. Poza tym przypomniała także o konieczności picia wody niegazowanej i niezapominaniu o ważnym posiłku, jakim jest śniadanie. Zatem jedzmy, na zdrowie!
CO WIEMY O ZDROWYM ODŻYWIANIU?
Zajęcia ornitologiczne
W marcu naszą szkołę po raz kolejny odwiedziła pani Alina Rodziewicz z Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich z siedzibą w Jerzwałdzie. Spotkanie było poświęcone ptakom szponiastym. W prezentacji multimedialnej uczniowie mieli możliwość poszerzenia wiedzy na temat ptaków drapieżnych. Pani Alina przedstawiła ptaki należące do danego rzędu, omówiła ich cechy charakterystyczne oraz zwróciła uwagę na ich rolę w środowisku przyrodniczym. Dzieci obejrzały i mogły dotknąć pazurów oraz porównać rozpiętość skrzydeł niektórych drapieżników. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali zakładki z Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego.
Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy "Młodzież zapobiega pożarom"
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
14 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Iławie odbył się finał ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej na szczeblu powiatowym. Trzydziestu trzech uczestników reprezentujących szkoły z terenu całego powiatu stanęło w szranki rywalizacji w trzech grupach wiekowych. . Naszą szkołę reprezentowały zwyciężczynie eliminacji gminnych Julia Ochlak i Katarzyna Orzechowska.
Jury w składzie: bryg. Krzysztof Tomanek (przewodniczący), oraz członkowie mł. bryg. Piotr Pyza, mł. asp. Gracjan Wróblewski dbało o sprawny i zgodny z regulaminem przebieg finału.
Po sprawdzeniu prac pisemnych zakwalifikowano do ścisłego finału po 5 uczestników startujących w trzech grupach wiekowych, którzy odpowiadali na pytania członków komisji.
Bardzo dobrze spisała się uczennica naszej szkoły Julia Ochlak. Awansowała do finału ustnego, a tam razem z kolegą z Susza zdobyła największą ilość punktów. Julka zajęła ostatecznie drugie miejsce, ponieważ w części pisemnej otrzymała mniej punktów. Do finału wojewódzkiego awansował tylko zwycięzca eliminacji powiatowych. Uczniowie, którzy zajęli miejsca I-III otrzymali od organizatorów cenne nagrody, pozostali uczestnicy dyplomy i pamiątki.
I grupa wiekowa (uczniowie klas I-VI szkół podstawowych)
1. Tomasz Szałkowski - SP Susz
2. Julia Ochlak - SP Złotowo
3. Marta Guzowska - SP Grabowo-Wałdyki
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Konkurs "Młodzież Zapobiega Pożarom"
8 marca 2018 w Sali Sesyjnej Urzędu Gminy w Lubawie odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”
W tym roku w konkursie wzięło udział 37 uczniów z 5 szkół z terenu gminy Lubawa. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie kategorie:
Grupa I – uczniowie szkół podstawowych klas I-VI
Grupa II – uczniowie szkół podstawowych klas VII-VIII oraz klas II-III gimnazjum
Komisja w składzie: kpt. Krzysztof Rutkowski i mł. ogn. Gracjan Wróblewski oraz Żaneta Wiśniewska dokonali oceny prac. Tegoroczny poziom był wysoki, a w grupie II dogrywka zdecydowała o podziale miejsc.Nagrody wręczył Wójt Gminy Lubawa - Tomasz Ewertowski, który podziękował uczestnikom za udział oraz nauczycielom, którzy bardzo dobrze przygotowali swoich uczniów do tegorocznej edycji. Wszyscy otrzymali nagrody i dyplomy.
Kat. I (uczniowie szkół podstawowych klas I-VI):
1. Julia Ochlak – SP Złotowo
2. Marta Guzowska SP Grabowo-Wałdyki
Grupa II (uczniowie szkół podstawowych klas VII oraz klas II-III gimnazjum)
1. Katarzyna Orzechowska SP w Złotowie
2. Alicja Weinar SP w Prątnicy14 03.2018 w Szkole Podstawowej Nr 1 w Iławie odbędzie się etap powiatowy konkursu. (mż)
Nasza szkoła jest przyjazna środowisku
Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty po raz dwunasty wyróżnił szkoły i placówki podejmujące ponadstandardowe działania na rzecz środowiska przyrodniczego. To cenne wyróżnienie przyznawane jest na okres trzech lat. Uroczyste wręczenie certyfikatów Szkoła Przyjazna Środowisku odbyło się 8 lutego 2018r. w Olsztynie. Wśród wyróżnionych znalazła się również nasza szkoła. Z rąk wicekuratora oświaty Wojciecha Cybulskiego certyfikat odebrały: pani dyrektor szkoły- Justyna Kwiatkowska oraz pani Elżbieta Lewalska- koordynator projektu. W naszej szkole od dawna podejmujemy wiele działań ekologicznych. Cieszymy się, że nasze wspólne działania zostały docenione.
Plebiscyt na "Najpopularniejszego Sportowca i Trenera Ziemi Lubawskiej 2017"
Zachęcamy do wzięcia udziału w Plebiscycie na najpopularniejszego sportowca i trenera Ziemi Lubawawskiej w 2017 r.
Prosimy o przynoszenie wypełnionych i podpisanych kuponów Głosu Lubawskiegona najpopularniejszego sportowca i trenera roku 2017 w gminie Lubawa.
W tym roku w plebiscycie wśród sportowców bierze udział uczennica naszej szkoły , Wasza koleżanka Paulina Fafińska oraz tata Maksymiliana i Borysa pan Piotr Biczkowski. Wśród trenerów jest pan Marek Tykarski i tata Patrycji i Kingi pan Tomasz Golder.
Przed oddaniem głosów do redakcji, spośród złożonych kuponów wylosujemy jeden , którego właściciel otrzyma nagrodę w postaci piłki.Poza tym wszystkie kupony wezmą udział w losowaniu nagród przeprowadzonym w redakcji gazety.
Samorząd uczniowski
Dzień Babci i Dziadka
Dziewiętnastego stycznia w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Złotowie świętowano Dzień Babci i Dziadka. Mimo zimowej aury na zewnątrz, w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej panowała gorąca atmosfera. A to wszystko dzięki uczniom najmłodszych klas oraz ich wychowawczyniom.
Część artystyczną rozpoczęła grupa najmłodszych – "Misie". Maluchy powitały zebranych dziadków i babcie pięknymi wierszykami i piosenką. Następnie wystąpiła klasa III, która przygotowała ciekawe przedstawienie pt. „Na dachu”. Uczniowie klasy II zaprezentowali układ taneczny „Zumba”. Następnie na scenie wystąpiła klasa „0” z inscenizacją pt. „Przyjaciele bałwanka”. Część artystyczną zakończyli pierwszoklasiści, którzy recytowali wierszyki i zaśpiewali piosenkę swoim babciom i dziadkom oraz złożyli najlepsze życzenia.
Wszystkie występy bardzo się podobały, o czym świadczyły gromkie brawa. Niewątpliwie był to dzień pełen radości, uśmiechów i wzruszeń. Dla zaproszonych gości przygotowano słodki poczęstunek, po którym wszyscy zadowoleni rozeszli się do swoich domów.
Wiadomości z biblioteki
Moduł Wiadomości z biblioteki został zmodyfikowany
Ferie w szkole
- W pierwszym tygodniu ferii zimowych dla chętnych uczniów naszej szkoły zorganizowano półzimowisko. Program zajęć był bardzo różnorodny i atrakcyjny. Dwukrotnie byliśmy na lodowisku w Lubawie, gdzie doskonaliśmy technikę jazdy na łyżwach. Niektórzy z uczniów mieli po raz pierwszy założone łyżwy, ale radzili sobie znakomicie. Zwiedzaliśmy też Komisariat Policji w Lubawie. O swej pracy opowiadał nam sierż. szt. Sławomir Łukaszewski. Dzieci bardzo zainteresowały się wyposażeniem nowego radiowozu, szczególnie kamizelkami kuloodpornymi i kajdankami. Czwartek upłynął nam pod znakiem historii. Tego dnia pojechaliśmy do Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Na multimedialnych ekranach dotykowych i animacjach w 3D mogliśmy m.in. prześledzić dzieje zakonu krzyżackiego, poznać tajniki kuchni zamkowej czy zobaczyć makiety zamków. W ostatnim dniu półzimowiska wybraliśmy się do kina na film pt.: „Gnomy rozrabiają”. Przebywając w szkole graliśmy w gry planszowe, mieliśmy zajęcia sportowe, plastyczne i kulinarne. Będziemy miło wspominać wspólnie spędzony czas.
Bal Karnawałowy
Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. W sobotę 20 stycznia 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Złotowie odbył się bal karnawałowy dla wszystkich chętnych.
Na ten dzień sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, pięknie udekorowaną proporczykami, postaciami z bajek i balonami.
Uczniowie licznie przybyli w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się w różne postacie. Rodzice, chociaż jeszcze nieśmiało, również przybyli na bal w przebraniu. Nauczyciele i pracownicy szkoły przebrali się w stroje przypominające lata 60-te „Dzieci kwiaty”.
Zabawa przeplatana była różnorodnymi konkursami, które prowadziły Panie Barbara Pielenc i Anna Ikier.
Atrakcją balu był konkurs na Króla i Królową Balu oraz II Rodzinne Przebieranie. Wybór zwycięzców był nie lada problemem dla komisji, ponieważ wszyscy wspaniałe i pomysłowo się przebrali. Królową balu została Lena Wiśniewska z klasy IV, Królem – Paweł Chołaściński z klasy V. II Rodzinne Przebieranie drugi raz wygrała Rodzina Malinowskich.
W czasie balu działała kawiarenka z domowymi wypiekami Rodziców oraz bufet za zapiekankami, goframi, napojami.
Bal karnawałowy był bardzo udany. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok.
Pomóż Nadii
Nadia jest dziewczynką z terenu naszego okręgu szkolnego. Urodziła się w ciężkiej martwicy urodzeniowej. Jest chora na porażenie dziecięce, niedowład kończynowy, padaczkę i niedoczynność tarczycy. Nadia pomimo intensywnej rehabilitacji , na którą uczęszcza codziennie nadal nie siedzi, nie chodzi i nie mówi. Jest pod stałą opieką rehabilitantów , neurologów i wielu innych specjalistów. Rodzice robią wszystko co w ich mocy , aby ich córeczka mogła w przyszłości samodzielnie funkcjonować. W imieniu rodziców prosimy o wsparcie ich odpisem 1% podatku i dziękujemy za dotychczasową pomoc. Zbieramy również nakrętki plastikowe dla Nadii.
Samorząd uczniowski
Wiadomości z biblioteki
Moduł Wiadomości z biblioteki został zmodyfikowany
Wigilia dla osób starszych i samotnych
Już po raz 21-wszy w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Złotowie goszczono osoby starsze i samotne z obwodu szkoły na uroczystej Wigilii. Seniorzy najpierw uczestniczyli we mszy świętej w kościele, a następnie udali się z księdzem proboszczem Karolem Schmidtem na spotkanie w szkole. Uroczystoścć została przygotowana przez Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami p. Barbarą Aleksandrowicz i Józefem Wierzbowskim przy wsparciu Rady Sołeckiej oraz Rady Rodziców. Spotkanie wigilijne rozpoczęło się jasełkami w wykonaniu uczniów szkoł pod przewodnictwem p. Anny Piechockiej-Miszel i Marzeny Kolasy. Występ ten wprowadził wspaniały, świąteczny nastrój wśród wszystkich zgromadzonych gości. Uczniowie występujący na scenie przedstawili nam przepiękny program o narodzinach Jezusa w Betlejem. Świąteczne życzenia złożył obecny na spotkaniu Wójt Gminy Tomasz Ewertowski. Wszyscy uczestnicy spotkania łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia, a świąteczną atmosferę umilał śpiewem kolęd dziecięcy chór kościelny pod przewdnictwem proboszcza Złotowa.
Tradycyjne już coroczne spotkania wigilijne w szkole są dla osób starszych i samotnych okazją do spotkania się przy kawie, porozmawiania z sąsiadami i złożenia sobie życzeń.
Wigilia dla osób starszych i samotnych
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wigilia dla osób starszych i samotnych.
Święto Szkoły
29 listopada 2017 roku obchodziliśmy kolejną rocznicę istnienia naszej szkoły. W tym dniu odbyła się uroczysta akademia, którą rozpoczęła pani dyrektor - Justyna Kwiatkowska, serdecznie witając przybyłych gości. Następnie wręczono nagrody oraz dyplomy uczniom, którzy wzięli udział w konkursach: literackim i poetyckim. Może są wśród nich przyszli poeci lub powieściopisarze? Nagrodzone prace zostały opublikowane w najnowszym numerze "Złotka".
Chwilę później miało miejsce pasowanie pierwszoklasistów na czytelnika, któremu towarzyszyła bardzo interesująca część artystyczna w wykonaniu dzieci z klasy III pod kierownictwem pań z biblioteki - p. Aleksandry Balewskiej i p. Justyny Cieszyńskiej. Na koniec uczniowie klasy VI pod opieką p. Moniki Sieńskiej zaprezentowali kilka krótkich humorystycznych scenek związanych z życiem w szkole. Publiczności przedstawienie bardzo się podobało. Śmiechom na sali nie było końca.
Turniej piłki ręcznej w Lubawie
12.12.2017 r. reprezentacje chłopców i dziewcząt naszej szkoły wzięły udział w Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Dyrektora SP Lubawa.Obie drużyny stanęły na wysokości zadania i pokonały swoich rówieśników z Lubawy i Iłowa Borowieckiego zdobywając w swoich kategoriach główne trofeum. Serdecznie gratulujemy.
Wizyta myśliwych
8.12.2017 r. szkołę odwiedzili panowie myśliwi, przedstawiciele Koła Łowieckiego „Ryś” z Lubawy. Przedstawili prezentację i trofea dotyczące zwierzyny łowieckiej występującej na terenie koła oraz krótką historię działalności koła i myśliwych. Panowie ciekawie opowiadali o zwierzętach. Można było wykazać się , jak nazywają się niektóre części ciała zwierząt w języku łowieckim. Na zakończenie wizyty przedstawiciele samorządu uczniowskiego przekazali myśliwym zebraną karmę : zboże, ziemniaki, buraki, jabłka , sól itd. Jako szkoła zebraliśmy 625 kg różnych pasz, w przeliczeniu na 1 ucznia to 4,66 kg. Na szczególne wyróżnienie zasługuje klasa I pani B. Aleksandrowicz, która zebrała 294 kg karmy co w przeliczeniu na 1 ucznia daje 22,6 kg. Drugie miejsce zajęła klasa II – 128 kg, na 1 ucznia 11,6 kg. Trzecie miejsce zajęła klasa IV – 125 kg, co daje 7,4 kg na 1 ucznia. Nagrodą dla zwycięskiej klasy będzie wyjazd na film do lubawskiego kina.
Mikołajki klasowe
6.12.2017 r. to dzień imienin św. Mikołaja. Śnieżynki odwiedziły klasy i wręczyły wszystkim uczniom czekolady ufundowane przez Komitet Rodzicielski. W czasie spotkań zrobiono pamiątkowe zdjęcia i odśpiewano kolędy.
Dyskoteka andrzejkowa
28.11.2017 r. w szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. W czasie zabawy uczniowie z samorządu uczniowskiego przeprowadzili kilka konkursów i tradycyjnych wróżb andrzejkowych. Można było sprawdzić jaki będzie się w przyszłości uprawiać zawód, jakie imię będzie miała sympatia i kto pierwszy stanie na ślubnym kobiercu.
Archiwum Aktualności