"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi."
Jan Paweł II
Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę, jak ważne w życiu codziennym , w relacjach społecznych, jest zwrócenie uwagi na drugiego człowieka, szczególnie tego, który potrzebuje naszej pomocy i wsparcia.
Idąc w tym kierunku, nasza szkoła wzięła udział w kampanii społecznej "JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE". Jej głownym celem jest kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową. Innym zadaniem jest zauważenie problemów, z jakimi się borykają i nauka właściwego zachowania się, tj, niesienia bezinteresownej pomocy.
18 października zostało zorganizowane spotkanie w ramach Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Na zaproszenie szkoły odpowiedziało Koło Polskiego Związku Niewidomych w Iławie. Prezes - Dorota Maćko wraz z Pauliną Gniadek - pracownikiem, Barbarą Zażdżyk - "członkiem nadzwyczajnym" oraz Piotrem Żaglewskim - "przyjecielem niewidomych", chętnie podzielili się z nami swoimi doświadczeniami oraz wiedzą. Opowiedzieli o swoim życiu, pracy, udzielili cennych wskazówek i pokazali przedmioty, którymi posługują się osoby niewidome i słabowidzące w życiu codziennym. Dzięki tej niezwykłej lekcji, każdy uczeń naszej placówki potrafi odpowiedzieć na pytania: kto to jest osoba niewidoma, jak się porusza na co dzień, a także kto to jest osobą niedowidząca i z jakich pomocy musi korzystać, żeby lepiej widzieć?
Uczniowie mieli również możliwość krótkiego spaceru z białą laską. Zadanie nie należało do najłatwiejszych i uświadomiło dzieciom, z jakimi trudnościami zmagają się osoby niewidome.
Innym przedsięwzięciem szkoły w ramach kampanii było przygotowanie gazetki szkolnej, z której uczniowie mogli dowiedzieć się, m.in. co to jest alfabet Braille'a, czym zajmuje się pies przewodnik i jaka jest historia białej laski.
W akcję zaangażowali się też seniorzy z miejscowego Klubu Senior +, którzy na zajęciach przygotowali pomoce dydaktyczne w postaci sensorycznych paneli.
Udział w kampanii był nam szczególnie bliski ze względu na małą Anię - dziewczynkę, której nikomu nie trzeba przedstawiać, pogodną, radosną, zawsze uśmiechniętą, która mimo niepełnosprawności wzrokowej, nie poddaje się i dzielnie walczy.