Nowa galeria Dzień Myszki Miki i Minnie w grupach przedszkolnych została dodana do albumu fotograficznego
Dzień Myszki Miki i Minnie w oddziałach przedszkolnych
- 17
ŁĄCZYMY POKOLENIA
- 83
"Mała, zielona planeta" - spektakl teatralny
8 listopada 2022r. dzieci z zerówki oraz klas I - III wybrały się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Lubawie na spektakl teatralny pt. "Mała, zielona planeta". Na scenie można było podziwiać aktorów Teatru Artenes z Wrocławia. Spektakl promował takie wartości jak: szacunek dla przyrody, dbałość o porządek, odpowiedzialność za wspólne dobro i świadomość wpływu na otaczające środowisko. Uczniowie przyswoili wiedzę o segregacji śmieci oraz staraniu się o Naszą Planetę, aby była czysta, zielona i piękna.
8
Obchody 11 listopada
Niewiele brakowało, aby nie było naszego kraju, abyśmy nie byli wolnymi Polakami. Przypomina nam o tym dzień 11 listopada – Święto Odzyskania przez Polskę wolności – niepodległości. Obchodzimy je corocznie aby upamiętnić rok 1918 kiedy to po 123 latach zaborów nasza ojczyzna odzyskała niepodległość.
Jak co roku, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orla Białego w Złotowie wzięli udział w uroczystej akademii. 10 listopada wszyscy uczniowie zgromadzili się o godzinie 10.10 na sali gimnastycznej. Rozpoczęliśmy od złożenia kwiatów i zapalenia znicza pod pomnikiem upamiętniającym Odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Następnie wprowadzono Sztandar Szkoły i odśpiewano Hymn Narodowy oraz Hymn Szkoły. Następnie uczniowie naszej szkoły zaprezentowali przegląd piosenki patriotycznej. Między innymi pojawiły się takie pieśni jak: „Dzień dobry biały ptaku”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Jak długo na Wawelu”, „11 listopada”, „Miasto 44”. Julia Nierzwicka z klasy VII zagrała na flecie „Pierwsza brygada”. Po zakończeniu programu głos zabrała Pani Dyrektor-Justyna Kwiatkowska dziękując uczniom za krzewienie patriotyzmu. Akademię przygotowali nauczyciele Robert Faras i Marek Tykarski a dekorację pani Anna Ikier.
36
Wyróżnienie Poli w konkursie rękodzielniczym ,,Karmnik dla ptaków”
Zima to dla ptaków czas poszukiwania pokarmu niezbędnego do przetrwania mroźnej i śnieżnej pory roku. Niektóre ptaki potrzebują w tym zakresie pomocy człowieka. Mając to na uwadze, Lokalna Grupa Działania Ziemi Lubawskiej zorganizowała Konkurs Rękodzielniczy „Karmnik dla Ptaków”. Celem konkursu było: kształcenie postaw proekologicznych i przyjaznych środowisku, uwrażliwianie dzieci i młodzieży na dokarmianie ptaków zimą, wyrabianie nawyków odpowiedzialności za postępowanie względem zwierząt, rozwijanie zdolności manualnych oraz wyobraźni. W dniu 20 października 2022 r. komisja konkursowa dokonała oceny prac. Uczennica naszej szkoły Pola Licznerska zdobyła wyróżnienie. 10 listopada 2022 r. odbyło się rozdanie nagród. Gratulujemy Poli i życzymy dalszych sukcesów.
1
Dzień Postaci z Bajek
W dniu 7 listopada dzieci z grup przedszkolnych naszej szkoły wraz z biblioteką szkolną uczciły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten czas był wspaniałą okazją, aby przypomnieć sobie ulubionych bajkowych bohaterów, którzy bawią, uczą i pomagają poznać prawdę o życiu, a także rozwijać zainteresowania czytelnicze.
3
CodeWeek 2022
Uczniowie klasy I wzięli udział w jubileuszowej, 10. edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania CodeWeek 2022. Tydzień kodowania (8- 23 października 2022r.) to europejska inicjatywa, której celem jest zachęcenie dzieci i dorosłych do nauki programowania. Kompetencje nabyte w procesie uczenia się kodowania przekładają się na podniesienie jakości życia w różnych jego aspektach. Kodowanie możemy realizować bez konieczności dostępu do sprzętu komputerowego. Udział w CodeWeek’u był okazją do rozwijania logicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów oraz integracji klasy i wspólnej zabawy.
#SzkołaPamięta 2022
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła pamięta".
Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.
W ramach akcji Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami: panią Karoliną Pokojską i Anną Ikier oraz harcerze z drużyny Kamienna Łapa w Złotowie wybrali się na cmentarz parafialny, by zadbać o bezimienne i opuszczone groby. Uczniowie przygotowali również wiązanki i dekoracje kwiatowe, które złożyli na uporządkowanych mogiłach oraz grobach nauczycieli naszej placówki.
Wizyta na cmentarzu była duchowym przeżyciem dla wszystkich uczestników, skłoniła do refleksji i pozwoliła w ciszy, zadumie i skupieniu pomodlić się za zmarłych.
32
Październikowa akcja "GRUNT TO DOBRZE ZGRANI"
- 6
Międzynarodowy Dzień Białej Laski
"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi."
Jan Paweł II
Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę, jak ważne w życiu codziennym , w relacjach społecznych, jest zwrócenie uwagi na drugiego człowieka, szczególnie tego, który potrzebuje naszej pomocy i wsparcia.
Idąc w tym kierunku, nasza szkoła wzięła udział w kampanii społecznej "JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE". Jej głownym celem jest kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową. Innym zadaniem jest zauważenie problemów, z jakimi się borykają i nauka właściwego zachowania się, tj, niesienia bezinteresownej pomocy.
18 października zostało zorganizowane spotkanie w ramach Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Na zaproszenie szkoły odpowiedziało Koło Polskiego Związku Niewidomych w Iławie. Prezes - Dorota Maćko wraz z Pauliną Gniadek - pracownikiem, Barbarą Zażdżyk - "członkiem nadzwyczajnym" oraz Piotrem Żaglewskim - "przyjecielem niewidomych", chętnie podzielili się z nami swoimi doświadczeniami oraz wiedzą. Opowiedzieli o swoim życiu, pracy, udzielili cennych wskazówek i pokazali przedmioty, którymi posługują się osoby niewidome i słabowidzące w życiu codziennym. Dzięki tej niezwykłej lekcji, każdy uczeń naszej placówki potrafi odpowiedzieć na pytania: kto to jest osoba niewidoma, jak się porusza na co dzień, a także kto to jest osobą niedowidząca i z jakich pomocy musi korzystać, żeby lepiej widzieć?
Uczniowie mieli również możliwość krótkiego spaceru z białą laską. Zadanie nie należało do najłatwiejszych i uświadomiło dzieciom, z jakimi trudnościami zmagają się osoby niewidome.
Innym przedsięwzięciem szkoły w ramach kampanii było przygotowanie gazetki szkolnej, z której uczniowie mogli dowiedzieć się, m.in. co to jest alfabet Braille'a, czym zajmuje się pies przewodnik i jaka jest historia białej laski.
W akcję zaangażowali się też seniorzy z miejscowego Klubu Senior +, którzy na zajęciach przygotowali pomoce dydaktyczne w postaci sensorycznych paneli.
Udział w kampanii był nam szczególnie bliski ze względu na małą Anię - dziewczynkę, której nikomu nie trzeba przedstawiać, pogodną, radosną, zawsze uśmiechniętą, która mimo niepełnosprawności wzrokowej, nie poddaje się i dzielnie walczy.
87
Wojewódzki konkurs "Miejsca pamięci narodowej w mojej okolicy".
24 października 2022 roku odbyło się podsumowanie wojewódzkiego konkursu "Miejsca pamięci narodowej w mojej okolicy" Na wniosek Komisji konkursowej „Miejsca pamięci narodowej w mojej okolicy” Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Stowarzyszenie Gmin Polskich Zamków Gotyckich przyznały wyróżnienie Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Złotowie. Celem konkursu było wykonanie cyfrowego przewodnika po miejscach pamięci narodowej w najbliższej okolicy oraz wyróżnienie szkół, które integrują społeczność szkolną wokół działań na rzecz poszanowania historii i kultury regionu. Multimedialny przewodnik do którego link znajduje się na stronie szkoły przygotowali Olga Wiśniewska, Oliwia Marszelewska, Martyna Zięba, Wiktoria Liberacka z klasy VI. Koordynatorem projektu był nauczyciel historii mgr Robert Faras.
Warmińsko- Mazurski Tydzień Kariery
- 5
W dniach 17-21 października w naszym województwie obchodzony był „Warmińsko – Mazurski Tydzień Kariery”. Hasłem przewodnim tegorocznego tygodnia kariery było „ MOC JEST W NAS. UWIERZ W SIEBIE I ZADBAJ O SIEBIE ! Równowaga psychiczna we współczesnym świecie.„ Uczniowie starszych klas tj. IV-VIII obejrzeli prezentację pod hasłem przewodnim tygodnia. Poza tym w szkole działo się naprawdę dużo. 18 października gościliśmy w murach naszej szkoły Panią Agnieszkę Umińska – projektantkę wnętrz , absolwentką Sopockiej Szkoły Wyższej oraz Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania, która przygodę z pracą rozpoczęła od projektowania mebli, jednak największą przyjemność sprawia jej projektowanie wnętrz mieszkalnych oraz lokali użytku publicznego. Pani Agnieszka opowiedziała uczniom o swojej pracy oraz zachęcała, żeby realizować swoje marzenia. 20 października wszyscy uczniowie oraz wychowawcy do szkoły przyszli w różnorodnych przebraniach, reprezentujących różne zawody. W piątek 21 października klasy VII i VIII odwiedziły Firmę Szynaka Meble, Bank Spółdzielczy w Lubawie oraz siedzibę Cechu Rzemiosł Różnych, gdzie mogli poznać charakter zawodów pracujących w danych firmach i instytucjach.
Przerwa na czytanie
24 października 2022 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami po raz pierwszy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji “Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie było realizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Organizatorem była biblioteka szkolna oraz samorząd uczniowski.
Akcja miała na celu promocję czytelnictwa, integrację środowiska lokalnego oraz zachęcenie uczniów do częstszego sięgania po książkę.
Uczniowie czytali na szkolnym holu, w specjalnie wyznaczonym miejscu. Dzieci grup przedszkolnych głównie przeglądały kolorowe książeczki, przeznaczone dla ich grupy wiekowej, starsi – czytali ulubione książki bądź lektury. Większość uczniów korzystała z własnych książek przyniesionych z domu lub wypożyczonych wcześniej z biblioteki. Dla zapominalskich była możliwość skorzystania z książek znajdujących się w kąciku czytelniczym.
Okazało się, że czytanie może dać wiele radości i sprawić wiele przyjemności. Liczba wszystkich „zaczytanych” wyniosła 107 osób z klas 1 – 8 oraz 50 osób z grup przedszkolnych. Wraz z dziećmi czytały wychowawczynie klas 1 – 3, wychowawczynie grup przedszkolnych oraz nauczyciel bibliotekarz. Łącznie udział w akcji wzięło 165 osób.
Dziękujemy wszystkim bardzo gorąco za aktywny udział w tym ważnym i potrzebnym wydarzeniu. Do zobaczenia w przyszłym roku!
34
Warsztaty terapeutyczne w klasach VII i VIII
WYNIKI KONKURSÓW PLASTYCZNYCH
Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole ogłoszony został konkurs plastyczny pt. ”Portret Monarchini – Elżbiety II”.
Uczniowie chętnie podjęli się zadania stworzenia portretu brytyjskiej królowej. Dziękujemy za pomysłowość i kreatywność w doborze technik plastycznych oraz za zaangażowanie w wykonanie tak fantastycznych portretów.
Spośród licznych prac
I miejsce zajęła Zuzanna Ćwiklińska z klasy V,
II miejsce zdobyła Maja Licznerska z klasy I,
zaś III miejsca należały do Weroniki Gross z klasy III i Agaty Aleksandrowicz z klasy I.
Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
Drugi konkurs plastyczny polegał na kreatywnym wykorzystaniu dyni. Był to konkurs na „Najzabawniejszą, najdziwniejszą dynię na świecie”. Uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Mieli okazję rozwinąć zdolności manuale.
Do konkursu przystąpiło 35 uczniów ze wszystkich klas, również przedszkola.
I miejsce – Jan Fafiński z klasy VIII.
II miejsce – Miłosz Zalewski z klasy VII i Lena Marszelewska z klasy I
III miejsce – Antoni Puwalski z klasy III
Zwycięzcom wręczono dyplomy oraz drobne nagrody rzeczowe. Gratulujemy.
4
Sukces Olgi w konkursie poetyckim organizowanym przez IPN
11 października 2022 roku Olga Wiśniewska, uczennica klasy szóstej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Złotowie, wzięła udział w uroczystej gali, podczas której odebrała nagrodę za zajęcie II miejsca w V Edycji Konkursu Poetyckiego „Historia najnowsza Polski w poezji dzieci i młodzieży” skierowanej do uczniów z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Organizatorem tych zmagań był Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.
Zadaniem uczestników było przygotowanie własnego utworu poetyckiego oraz opatrzenie go autorskim komentarzem. Inspiracją dla Olgi stał się artykuł zamieszczony na stronie IPN-u, dotyczący wielodzietnej rodziny Ulmów z Podkarpacia, która w czasie wojny przez dwa lata ukrywała w swoim domu żydowskie rodziny. Niestety, za heroiczną postawę zapłacili życiem. Losom tych ludzi Olga poświęciła swój wiersz, któremu nadała tytuł „Bratem jest każdy”. Opiekę merytoryczną nad uczennicą sprawowała nauczycielka języka polskiego, Karolina Pokojska.
2
Lecimy po wiedzę! Obchody DEN.
Tradycyjnie w naszej szkole obchody Dnia Edukacji Narodowej połączone są ze ślubowaniem pierwszoklasistów na uczniów. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego, odśpiewaniu hymnu państwowego oraz hymnu szkoły głos zabrała pani Dyrektor. Justyna Kwiatkowska powitała przybyłych gości oraz uczniów. W swoim przemówieniu podziękowała wszystkim nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym szkoły za dotychczasowe zaangażowanie i wręczyła Nagrody Dyrektora. Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu Samorządu Uczniowskiego, którą przygotowała pani Karolina Pokojska. Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów na uczniów szkoły im. Orła Białego w Złotowie. Ślubowanie poprzedził ich występ, podczas którego recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz wykazali się wiedzą o szkole i Polsce. Z rąk rodziców pani Dyrektor otrzymała symboliczny ołówek, którym pasowała każdego pierwszaka na ucznia. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali oni dyplomy, rożki obfitości oraz legitymacje szkolne. Sesja fotograficzna pierwszoklasistów z udziałem ich najbliższych była ostatnim punktem uroczystości.
Pasowanie na ucznia oraz dekorację przygotowały panie: Barbara Aleksandrowicz, Justyna Cieszyńska, Anna Ikier i Elżbieta Lewalska.
101
Jesienna wystawa prac plastycznych pt. "Drzewo".
Z okazji Dnia Drzewa które obchodzimy 10 października, oddziały przedszkolne zorganizowały wystawę prac plastycznych aby uczcić ten dzień. Dzieci wraz z rodzicami bardzo zaangażowały się, tworząc piękne prace. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominek oraz wielkie brawa.
12
Powiatowa akcja sadzenia drzew miododajnych
Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Drzewa miododajne dostarczają owadom nektaru, pyłku i spadzi, które są potrzebne do produkcji miodu.
Zdając sobie sprawę, jak duży jest wpływ zadrzewień na środowisko naturalne 11.10.2022 r. uczniowie naszej szkoły posadzili na boisku szkolnym dwie lipy, których sadzonki odebrali podczas powiatowej akcji sadzenia drzew miododajnych organizowanej przez Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie.
Dzięki temu działaniu uczniowie mieli okazję osobiście przyczynić się do ochrony przyrody a posadzone drzewka będą pamiątką dla przyszłych pokoleń. Mamy nadzieję, że to działania te zainspirują dzieci do dbania o najbliższe otoczenie i uwrażliwią na rolę drzew w środowisku.
5
Archiwum Aktualności